Fatih Mah. Cengiz Topel Cad. No: 26 d:1 B. Çekmece, 34000 İstanbul
medtimeambulans@hotmail.com    Bizi Arayın: 0546 602 01 12

Paramedik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paramedik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paramedik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paramedik ya da Acil Tıp Teknikeri, adından da anlaşılacağı gibi, acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda, hastaya müdahale eden meslektir. Paramedik mesleğini icra eden kişiler, tıbbi bir hizmet gerçekleştirir, hastaların hastaneye taşınmasında görev alırlar.

Paramedik mesleği diğer tüm sağlık meslekleri gibi önemli ve özel bir meslektir. Süreci çok iyi yönetmek gerekir. Hastaya nasıl davranılması gerektiğini ve nasıl müdahale edilmesi gerektiğini çok iyi bilmek lazım.

Acil tedavi sağlanılması gereken bu meslekte, hastayı ambulansa doğru bir şekilde taşımakta çok önemlidir. Bu meslekte zamanla bir yarış vardır ve zaman çok doğru kullanılmalıdır.

Ambulans içerisinde, hastanın hastaneye taşınılması esnasında, hastaya tedavi uygulamak çok önemlidir. Hastaya doğru tedaviyi uygulamak ve sağlık kuruluşuna hastayı götürmek, çok dikkat ister.

Paramedik mesleğini yapan kişiler, ambulans içerisinden hastanın tedavisini sürdürürken, hastaneye hastanın durumunu da bildirmeleri gerekmektedir. Paramedik personelleri ayrıca EKG okumayı bilirler, kanamayı durdurabilirler, acil doğum halinde doğuma yardımcı olabilirler.

Üniversitelerin 2 yıllık İlk ve Acil Yardım Paramedik (ATT) Bölümünden mezun olan bu kişiler, bazı şartları sağlayarak, Paramedik mesleğini yapabilirler.

Paramedik mesleğini gerçekleştiren kişiler tüm bunların yanında, sedyeyi taşıyabilecek kadar güçlü olabilmeli. Hasta ve hasta yakınları ile etkili iletişim kurabilmesi gereken Paramedik mesleğini yapan kişiler, hastanın durumu ile karar alıp, doğru tedaiyi uygulamalıdırlar. Hastanın moralini yüksek tutmak çok önemlidir.

 

Bir cevap yazın

Bizi Arayın