Fatih Mah. Cengiz Topel Cad. No: 26 d:1 B. Çekmece, 34000 İstanbul
medtimeambulans@hotmail.com    Bizi Arayın: 0546 602 01 12

Kalp Krizi Nedir?

Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizi nedir?

Kalp Krizi nedir demeden önce genel tanımımıza bakalım.. 🙂

Genel Tanım:

Göğüs kafesinde, göğsün orta çizgisinden sol tarafta bulunan ve hayati önem taşıyan kalp, kaslı yapıya sahiptir. Günde ortalama 100 bin kez kasılarak ortalama olarak 8000 litre kanı dolaşıma pompalar. Kalbin erkeklerde ortalama ağırlığı 340 gram iken, kadınlarda 300-320 gram kadardır. Kalp yapısında oluşan herhangi bir bozukluk, kalp krizine sebep olma ihtimali yüksektir.

Kalp Krizi Nedir?

Miyokardiyal infarkt olarak da ifade edilen kalp krizi; kalbin oksijen ve besinden sorumlu koroner damarlardaki tıkanıklığı veya aşırı daralmalara bağlı olarak kalp kasına kan akışının olmamasıdır. Kalp dokusunun yeterince kanlanamaması durumunda kalıcı hasar gelişme riski yüksektir. Kalbe kan akışından sorumlu olan damarlarda yağ yapıdaki kolesterol maddeleri birikir ve plak yapılarını oluşturur. Plaklar zaman içerisinde çoğalır ve damarlara baskı yaparak çatlatır. Bu çatlaklardan kopan pıhtılar yada plaklar damarları tıkar bu da kalp krizine neden olur. Türkiye’de her yıl 200 bin kişi kalp krizinden dolayı hayatını kaybetmektedir.

Kalp Krizinin 12 Belirtisi:

Kalp krizinde görülen en temel belirti kalp ağrısı olarak da belirtilen göğüs ağrısıdır. Sol kola, boyuna, omuzlara, karın, çene ve sırta yayılma olur. Hatta, kalp krizinin diğer belirtileri arasında sıkıntı hissi ve mide bulantısı, baş dönmesi bulguları da gözlemlenir.

Göğüs Ağrısı:

Göğüs bölgesinde ağrı bunların dışında rahatsızlık hissi. Sıkıştırıcı tarzda göğüs bölgesinde gerginlik.

Yansıyan Ağrı:

Göğüste oluşan sıkışıklık hissi ve ağrı, kalp krizi sırasında vücudun diğer çeşitli bölgelerine de yansıyabilir ancak kalp krizi çoğu kişide sol kola yansıma eğilimindedir. Fakat bu bölge dışında omuzlar, sırt boyun yada çene gibi bölgelere ağrının yansıdığı kişiler mevcuttur.

Terleme:

Aktivite ya da egzersiz sırasında olmayan normalden fazla terleme çeşididir.

Halsizlik:

Kalp krizi sırasında oluşan aşırı stres kişinin yorgun ve halsiz hissetmesine neden olur. Halsizlik ve nefes darlığı, kadınlarda daha sık görülen belirtilerdir. Kriz öncesi dönemde ve birkaç ay öncesinde mevcut olma olasılığı vardır.

Nefes Darlığı

Kriz sırasında kalbin kalbin yeterince kanı pompalayamamasına bağlı oluşan önemli bir belirtidir.

Sersemlik

Baş dönmesi ve sersemlik genellikle kadın hastalarda ortaya çıkan kalp krizi belirtileri arasında yer alır.

Çarpıntı

Kalp krizine bağlı oluşan çarpıntı şikayetinde olan kişiler, yoğun bir kaygı içindedir. Ancak bazı kişiler bu çarpıntıyı sadece göğsünde değil de boyun bölgesinde de hissedip beyan edebilir.

Sindirim Problemleri

Bazı kişiler kriz öncesi dönemde gizli kalp krizi belirtileri olan çeşitli sindirim şikayetleri yaşamaktadır.

Bacakların, Ayakların ve Bileklerin Şişmesi

Ayak ve bacak şişliği, vücutta sıvı birikmesi sonucu gelişir. Bu, kalp yetersizliğinin kötüleştiğine ilişkin belirtilerden bazılarıdır.

Hızlı veya Düzensiz Kalp Atışları

Hızlı yada düzensiz çarpıntı kalp atışlarındaki düzensizliğin ciddiye alınması gerekir. Ayrıca, çarpıntıya yorgunluk, zayıflık ve kısa nefes alışlar ekleniyorsa geç kalınmadan kontrole gidilmesi gerekir.

Öksürük

Sürekli ve devam eden öksürük, kalp krizi belirtisi olabilir. Bu tarz öksürüğün sebebi, ciğerlerdeki kan akışındandır. Bazı durumlarda, öksürüğe kan karışma olayı yaşanmaktadır. Böyle bir olay yaşandığı zaman vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

Vücut Ağırlığında Ani Değişim

Kilo alma veya verme

Ani kilo alıp vermek kalp krizi riskini arttırır. Beslenmede yapılan ani değişiklikler kolesterol profilini de değiştirir. Kısa zaman içinde yüzde 10 veya daha fazla kilo artışı yaşayan bireylerin ilerleyen zamanlarında kalp krizi riskinin arttığı gözlemlenmiştir.

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtisi

Kalp Krizi nedir derken, kadınlardaki belirtileri biraz daha farklı olabiliyor. Bunları unutmamamız lazım. Şimdi gelin hep birlikte inceleyelim.

Erkek cinsiyet, kalp hastalıklarına yatkınlık konusunda bir risk faktörü olarak görülür. Aynı zamanda erkekler, kadınlara oranla daha erken yaşlarda kalp krizi geçirme riskleri vardır. Kalp krizi belirtileri kişiye göre değişsene, genellikle klasik semptomlardan oluşur. Kadınlarda bu durum biraz daha farklıdır. Bu belirtiler, uzun süreli halsizlik uyku problemleri ve anksiyete ve üst sırt ağrısı gibi klasik olmayan ağrılardan oluşabilir.

Kalp Krizi Tipleri Nelerdir?

Akut Koroner Sendrom (AKS) olarak da bilinen Kalp Krizi, kendi içerisinde 3 alt tipte incelenmektedir.

  • STEMI
  • NSTEMI
  • Koroner Spazm (Unstabil Anjina)

Bu üç kalp krizi tipini oluşturur.

STEMI; Koroner arterlerin tamamen tıkanmasıyla ortaya çıkan KALP KRİZİ türüdür.

NSTEMI; Koroner arterlerin kısmen tıkanmasıdır. Bu nedenle EKG tetkikinde ST segmenti olarak gösterilen bölgede herhangi bir değişiklik meydana gelmeyebilir.

KORONER SPAZM; Gizli KALP KRİZİ olarak bilinmektedir. Belirtiler her ne kadar STEMI ile benzer olsa da kas ağrısı ve sindirim problemi ile karıştırılmamalıdır.

Bir Sonraki yazımızda görüşmek üzere 🙂

Dijital Kütüphanemizi ziyaret ettiniz mi ? Buraya tıklayarak ulaşabilir, Kalp Krizi ile ilgili makalelerimizi buradan okuyabilirsiniz.

Kalp Krizi ile ilgili daha fazla detaylı bilgi için bize buradan ulaşabilirsiniz..

Med Time Ambulans Sağlık Hizmetleri Sağlıklı Günler Diler..

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edebilirsiniz..

 

Bir cevap yazın

Bizi Arayın